Az életmódváltás sikertelenségének hátterében gyakran az áll, hogy különböző szükségleteinket étellel próbáljuk meg fedezni. A teljesség igénye nélkül vizsgáljuk meg a pszichológiai éhség 8 típusát! Egyéni, személyes és társas szükségleteinkre kiterjedő, ki nem elégített szükségletek szülik a pszichológiai éhséget, melyet egy kicsit leegyszerűsítve fejtek ki:
- Ingeréhség: A hiányzó ingereket ízekkel próbáljuk pótolni.
- Kapcsolatéhség: Magány érzését próbáljuk evéssel kezelni.
- Elismeréséhség: Megfelelő minőségű és mennyiségű pozitív visszacsatolás hiányában az ételünk a pótlékunk.
- Szexuális éhség: Intimitás hiánya evésre késztet minket.
- Strukturálási éhség: Nem megfelelő időmenedzsment, napi terveket, beosztásunkat nem tudjuk tartani, ez a rendszertelenség étkezésre ösztönöz.
- Cselekvési éhség: Napi tevékenységünk nem okoz kihívást, ez által megjelenik az unalom, így érdemi siker helyett eszünk.
- Produktivitási éhség: Alkotás és a gondoskodás szintjén nincs produktivitás. Ezt a hiányt étellel próbáljuk meg pótolni.
- Szeretetéhség: Leggyakoribb éhségtípus. Hiányt szenvedünk valódi figyelemben, tiszteletben, akár öntisztelet terén is fellelhető a hiány. Így szintén ételhez nyúlunk.
A fent említett kategóriákat nehéz pontosan elválasztani egymástól, egyéntől függően árnyaltabb lehet a probléma. Van, akinél több típus egyszerre van jelen.